Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
Krajobrazy Gminy Mściwojów
 

Strona Główna  | Wydarzenia | Galeria  | Gmina Mściwojów  | Kontakt  |

 
Edukacyjna ścieżka ekologiczno-historyczna  

 Ostatnie wydarzenia:

bbbbb

Stowarzyszenie Kaczawskie  - Lokalna Organizacja Grantowa

ogłasza konkurs grantowy

w ramach Programu   „Działaj Lokalnie V”

 dla organizacji pozarządowych, instytucji publicznych oraz grup nieformalnych działających na terenie Partnerstwa Kaczawskiego, tzn. na terenie gmin do 20 tys. mieszkańców: Bolków, Jeżów Sudecki, Krotoszyce, Męcinka, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Świerzawa, Wojcieszów, Złotoryja – gmina Wiejska.

Celem Programu „Działaj Lokalnie V” jest wsparcie w budowaniu aktywnych społeczności lokalnych, w których mieszkańcy wspólnie definiują problemy, starają się im przeciwdziałać bądź łagodzić ich skutki. Cel ten będzie realizowany poprzez lokalny konkurs grantowy na terenie Partnerstwa Kaczawskiego. Program oferuje wsparcie finansowe w ramach konkursu na dotacje w takich dziedzinach, jak:

 • edukacja;

 • sprawy społeczne np. wzmacnianie i rozwój samoorganizacji obywatelskiej;

 • kultura np. budowanie poczucia tożsamości lokalnej mieszkańców; odtwarzanie dziedzictwa kulturowego i tym podobne;

 • rozwój lokalny.

"Działaj Lokalnie” to Program Polsko –Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowany od 2000 roku przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce. Poprzez przyznawanie dotacji w otwartych konkursach grantowych pomaga w budowaniu aktywnych społeczności lokalnych, w których mieszkańcy wspólnie definiują własne problemy i starają się im przeciwdziałać bądź łagodzić ich skutki.

Dzięki tej inicjatywie, prowadzonej przez Stowarzyszenie Kaczawskie w Mściwojowie, przy współudziale wszystkich partnerów Partnerstwa Kaczawskiego, otrzymujecie Państwo możliwość uzyskania dofinansowania przeznaczonego na realizację waszych pomysłów służących rozwiązaniu lokalnych problemów i trudności.

O dotację mogą ubiegać się organizacje nie nastawione na zysk:

     organizacje pozarządowe mające status fundacji lub stowarzyszenia zarejestrowanego w KRS,

     lokalne instytucje publiczne posiadające osobowość prawną (szkoły, domy kultury, biblioteki, kluby sportowe, etc.)

   grupy nieformalne, w których imieniu wniosek złoży organizacja lub instytucja posiadająca osobowość prawną.

 

Ważne informacje:

Kwoty dotacji: maksymalnie 6.000 zł

Planowana liczba dotacji: min. 10

Pula na dotacje: 37.000

Termin złożenia wniosku: 23-02-2007, w siedzibie Stowarzyszenia Kaczawskiego

Czas realizacji projektów: od 1 kwietnia do 30 września 2007

Konsultacje udzielane będą w: w siedzibie LOG pod nr tel. 076/8728334, 663733843

Wszystkich zainteresowanych udziałem w projekcie "Działaj Lokalnie" informujemy, że regulamin konkursu oraz wniosek o dofinansowanie jest do pobrania z naszej strony.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na spotkanie/szkolenie z konsultantami Stowarzyszenia Kaczawskiego, które będą odbywały się w kolejnych gminach naszego Partnerstwa. Informacje dotyczące spotkań i całego programu będziecie mogli Państwo znaleźć na samorządowych stronach internetowych, ogłoszeniach w lokalnych instytucjach, plakatach oraz telefonicznie. Zachęcamy do bliższego spotkania i uczestnictwa w programie.

Koordynatorem projektu jest Gabriela Męczyńska, która udzielać będzie wszelkich informacji na temat konkursu.


Stowarzyszenie Kaczawskie

59-407 Mściwojów 20

tel. 076/8728334, kom. 0663733843

e-mail: kaczawy.sekretariat@op.pl

www.kaczawskie.eko.org.pl

 

W dniu 10 września odbył się Pierwszy Dzień Szkółkarza i Sadownika w Targoszynie.

Szkółkarzem roku 2006 roku został pan Krzysztof Dziura z Targoszyna za sprawą pań pracujących w jego Gospodarstwie Ogrodniczym – Agnieszki Kosteckiej-Kowalskiej i Bogusławy Tryneckiej, które zwyciężyły w konkursie szczepienia drzewek. Drugie miejsce zdobyły panie ze Snowidzy Bronisława Andrzejczyk i  Teresa Pawelec, reprezentujące Hodowlę Roślin pana Eugeniusza Cukrowicza. Na ostatnim miejscu znalazły się panie z gospodarstwa szkółkarskiego pana Andrzeja Barana -  panie Wiesława Orłowska i Krystyna Gołąb. Nagrodami w konkursie były profesjonalne Sekatory z rączką oraz nożyce do gałęzi PRO i piły sadownicze

Kolejny konkurs to uformowanie z jałowca Drzewka bonsai, w którym zwyciężyła Bożena Dębicka, drugie miejsce przypadło Kazimierze Lejdura, a trzecie Maćkowi Owczarkowi. Nagrodami były przepiękne albumy o ogrodach i pielęgnacji roślin.

W następnym konkursie na najpiękniejszą kompozycję kwiatową z róż zwyciężyła pani Monika Czyszkiewicz a kolejne miejsca przypadły Marzenie Koch i Ewelinie Zymon.

Podczas Święta Szkółkarza i Sadownika odbył się również konkurs pn. „Chłopskie jadło” dla gospodyń wiejskich. Panie  z poszczególnych Kół Gospodyń: z Targoszyna, Mściwojowa, Marcinowic i Snowidzy przygotowały same pyszności: żurek na zakwasie z kiełbaską i jajeczkiem, kapustę z grochem, placki ziemniaczane z dużym wyborem sosów i dodatków, tradycyjny wiejski chleb ze smalcem i ze swojskim masłem, sałatki, kiełbaski oraz mnóstwo przeróżnych i kolorowych ciast. Wybór najlepszej i najsmaczniejszej potrawy był bardzo trudny. Komisja konkursowa postawiła jednak na placki ziemniaczane z Mściwojowa i tym sposobem Panie z KGW Msciwojów zwyciężyły, a potem kolejno Snowidza, Targoszyn i Marcinowice. Panie otrzymały wysokiej jakości czajniki elektryczne oraz garnki, brytfanny i garneczki.

Organizatorem „Targoszyńskiego scyzoryka” – Pierwszego święta szkółkarza i sadownika było Stowarzyszenie na Rzecz Ratowania Zabytków Gminy Mściwojów, które otrzymało środki finansowe na przygotowanie tego święta oraz zakup nagród konkursowych od Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu  - Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na projekt „Ekomuzeum wsi dolnośląskiej, szkółkarstwa i sadownictwa w gminie Mściwojów”.

 

„Ekomuzuem wsi dolnośląskiej,szkółkarstwa

i sadownictwa  w gminie Mściwojów”

 

Stowarzyszenie na Rzecz Ratowania Zabytków Gminy Mściwojów

 

ZAPRASZA NA:

 

I Dzień Szkółkarza

Sadownika

 

który odbędzie się w Parku w Targoszynie

10 września 2006 r. od godz.14.00.

 

Podczas święta zaplanowanych jest wiele atrakcji, min.:

·           Rywalizacje gospodarstw szkółkarskich i dwuosobowych drużyn  o tytuł „Szkółkarza roku 2006” i najlepszy zespół szkółkarski,

·        Konkurs na ułożenie najpiękniejszej kompozycji kwiatowej pn. „Najpiękniejsza Kompozycja Kwiatowa”,

·        Konkurs na uformowanie krzewu jałowca pn. „Drzewko bonsai”,

·        Konkurs dla gospodyń wiejskich pn. „Chłopskie jadło”.

 

     Nie zabraknie również stoisk lokalnych szkółkarzy i sadowników, gdzie będzie można zobaczyć oraz zakupić sadzonki drzew i krzewów.

     Zapraszamy na degustację tradycyjnych potraw i wypieków przygotowanych przez Gospodynie Wiejskie w konkursie „Chłopskie jadło”.

 

zapraszamy

 

 

     Projekt współfinansowany  jest ze środków otrzymanych od Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu – Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

 

     W ramach projektu Ekomuzea - aktywna ochrona dolnoślaskiego dziedzictwa przyrodniczo-kulturowego przygotowaliśmy  silną grupę osób do aktywnego działania i przygotowania ekomuzeów. W ramach warsztatów, osoby biorące w nich udział  otrzymały solidną porcję wiadomości dotyczących:

 • pielęgnowania tradycji regionalnych i narodowych;

 • funkcjonowanie aktywnego (żywego)  centrum kulturotwórczego dla regionu;

 • połączenie aktywności lokalnej społeczności na rzecz ochrony zabytków historycznych w swoim najbliższym otoczeniu;

 • zwiększenia świadomości mieszkańców w zakresie otaczających ich walorów historycznych i kulturowych;

 • wykorzystania potencjału artystycznego twórców lokalnych i ludowych do promowania poprzez swoją działalność regionu i województwa;

 • przygotowania i wypromowania produktu turystycznego charakterystycznego dla regionu i województwa.

 • inicjowania współpracy pomiędzy wieloma osobami, instytucjami oraz organizacjami na rzecz ochrony wspólnego dziedzictwa przyrodniczo-kulturowego, utworzenia sieci ośrodków i rozpoczęcia współpracy pomiędzy, tymi ośrodkami w zakresie  wymiany doświadczeń i wspólnej promocji swojego dziedzictwa, przygotowania bazy do rozwoju tej inicjatywy na lata następne.

 

      

     Nasze Partnerstwo Gór i Pogórza Kaczawskiego otrzymało nagrodę i tytuł "Projektu Roku 2005 r." za projekt "Ekomuzea - aktywna ochrona dziedzictwa przyrodniczo-kulturowego Dolnego Śląska" w I Konkursie dla Krajowej Sieci Grup Partnerskich na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju. Wyniki ogłoszono na 2 Zjeździe Krajowym Sieci Grup Partnerskich, który odbył się we Wrocławiu 10 lutego 2006 roku. Nagrodę

z rąk dyrektora Fundacji Partnerstwo dla Środowiska - Rafała Serafina odebrali Mariusz Foryś ze Stowarzyszenia na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Gminy Mściwojów oraz Rafał Plezia z Fundacji Ekologicznej "Zielona Akcja" z Legnicy - koordynatorzy i pomysłodawcy projektu. Projekt zaangażował 6 Grup Partnerskich: Góry i Pogórze Kaczawskie, Dolinę Środkowej Odry, Wrzosową Krainę, Dalkowskie  Wzgórza,  Zielone   Bieszczady   oraz   Partnerstwo dla Ziemi Wadowickiej.
     Jak napisała w dyplomie Kapituła Nagrody, wyróżniono nas za: ,,.odwagę przy inicjowaniu projekty angażującego do współdziałania cztery Grupy Partnerskie z Dolnego Śląska, pomimo młodego wieku Partnerstwa", ,,.włączenie do współpracy Partnerstwa dla Ziemi Wadowickiej i Grupy Partnerskiej ,,Zielone Bieszczady", które dostarczyły przykładów i podzieliły się swoimi doświadczeniami, przekonując, że tworzenie ,,żywego centrum kulturotwórczego" może być sposobem na rozwój", ,,..przygotowanie liderów, głównie wiejskich, do wykorzystania metodyki tworzenia ekomuzeum do ochrony dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego i budowania atrakcyjności turystycznej cennych (największa liczba zabytków na km kw. w kraju), choć zaniedbanych obszarów Dolnego Śląska", ,,.zbudowanie podwalin pod siedem inicjatyw ekomuzealnych na Dolnym Śląsku, z których cztery już rozpoczęły realizacje w oparciu o wypracowane programy".
     Za nagrodę serdecznie dziękujemy Szanownej Kapitule, Basi Kazior i Ani Jarzębskiej - za cenne wsparcie i anielską cierpliwość, koordynatorom Grup Partnerskich za oddanie głosu na nas oraz wszystkim uczestnikom projektu za wkład wniesiony w ogólny sukces i świetną zabawę w Lanckoronie

i Stryszawie.

  Partnerzy serwisu:

Parterstwo Przedgórza Kaczawskiego

Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności

Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce

Departament Pożytku Publicznego

Forum Aktywizacji Obiektów Wiejskich

Działaj Lokalnie  Fundacja Partnerstwo Dla Środowiska

 

 
Mściwojowska oranżeria
 
Agroturystyka
 
Partnerstwo Gór i Pogórza Kaczawskiego
 
Linki
 

Strona zrealizowana
w ramach projektu
  pn. "Ekomuzea aktywna  ochrona dolnośląskiego  dziedzictwa przyrodniczo-kulturowego".

Ekomuzeum

 
Urząd Gminy Mściwojów

GMINA MŚCIWOJÓW

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

projekt i wykonanie: Michał Kruk

© 2006 GCI Mściwojów